Občasná vyvieračka - Červené vrchy
Občasná vyvieračka – Červené vrchy, 13-16.11.2014
Vchod jaskyne leží vo výške 1450 m.n.m. pod Rozpadlým grúňom (vybiehajúci hrebeň z masívu Kresanica) asi 50 m vyššie nad stálym výverom. Podľa nášho poznania je Občasná vyvieračka len určitým prepadom krasového územia Červených vrchov, čo zrejme spôsobili prevrátené vrásy na južných svahoch Kresanice 2122 m.n.m. a Stoloch 1947 m.n.m.. Sklon vápencov je uložený smerom na sever do Poľska a Občasná vyvieračka je jediným výverom na asi 8 km dlhom území (Temniak – Ľaliové sedlo) a aj výdatnosť oproti poľským výverom je mnohokrát menšia a o 400 až 550 m vyššie položená.
Prvé čerpacie a potápačské akcie uskutočnila skupina pod vedením Z. Hochmutha a potápača F. Kucharoviča v osemdesiatych rokoch.
V decembri 2001 sme vyčerpali vstupné dva sifóny a v januári 2002 sme sa pokúsili počas 5-dňovej akcie aj o čerpanie 4.-tého sifónu.
Takmer po 13 rokoch sme opäť uskutočnili 3-dňovú akciu za účelom potápania v 4.-tom sifóne. Keďže technika sa zlepšuje, tak aj čerpanie 2 vstupných sifónov trvalo asi 10 hodín (Hochmuth a spol. v roku 1975 čerpal pomocou násosky asi 10-12 dní).
Do sifónu najskôr zamieril K. Kyška a poľská potápačka Agniežka. Po 30-40 m Karlovi zamrzli automatiky a tak musel von. Agniežka zaplávala do dĺžky 50 m a následne sa vrátila na hladinu.
Do sifónu sa zanoril Honzo a Mateusz, ktorí došli na koniec dvoch vodiacich šnúr, zrejme ešte z obdobia Kucharoviča . V nedeľu sa opäť zanára Honzo, dosahuje koniec včerajších šnúr, postupuje už asi novoobjavenými chodbami ďalej 40-50 m až do 2 m širokej chodby, ale z výškou len 20-30 cm. Asi 1 m dlhý úsek zanesený skalami a štrkom, avšak ďalej už vidieť do väčšieho priestoru. Honzo sa vynára s tým, že už v pondelok by išiel kopať do sifónu. Hĺbka v 4tom sifóne sa pohybuje v rozmedzí 5-15m.
Po Honzovi sa ponára Mateusz a skúma vo vzdialenosti asi 100 m od 4.-tého sifónu neurčitú odbočku , ktorá po preskúmaní je len malý výbežok v chodbe.
Vo večerných hodinách transportujeme zvyšok materiálu do Tomanovej doliny k autu.
Akcie sa zúčastnilo 18 jaskyniarov, z toho 11 Slovákov: Ľ. Očkaik, P. Imrich, F. a G. Majerníčkové, P. Pokrievka ml., J. Szunyog, rodina Kyškovcov a J. Šmoll a 7 Poliakov: Honzo, Homer, Agniežka, Mateusz a 3 nosiči.
J. Šmoll
pred vchodom Občasnej 1 centrála, 2 čerpadla, 2 hadice a dve baby
pred 4 tým sifónom Honzo, s nami nielen na Balkáne ale už aj v Červených
Akcia z roku 2001, kopanie vchodu a v snehovom iglu počas čerpania:
Kapucian, Hurtaj, Očkaik, Šmoll, Szunyog